Znasz Barbie, ikoniczną lalkę, która w ciągu ostatnich 60 lat sprzedała się w liczbie ponad miliarda sztuk. Możesz jednak nie zdawać sobie sprawy, jak wiele ciekawych faktów dotyczy jednej z najbardziej rozpoznawalnych zabawek w historii.

Szczypta faktów

Pierwsza lalka Barbie została pokazana w 1959 roku na amerykańskich targach zabawek w Nowym Jorku. Była to lalka modna i była to rewolucyjna zabawka dla dziewczynek, ponieważ po raz pierwszy lalka została wprowadzona na rynek dla dziewczynek. Nazywała się Barbara, ale stała się znana jako Barbie po tym, jak jej twórcy postanowili zmienić jej imię, aby rodzice rzeczywiście kupili ją, a nie myśleli o niej jako o kolejnej zabawce edukacyjnej.

Lalka została nazwana na cześć córki twórczyni Ruth Handler — Barbary. Urodziła się ona w 1945 roku i dorastała otoczona końmi. Barbara została mistrzynią jeździectwa i startowała w zawodach hipicznych na całym świecie, ostatecznie zdobywając trzy złote medale na Igrzyskach Panamerykańskich i dwa srebrne na Olimpiadzie.

Lalka feministka?

Lalka Barbie jest jedną z najlepiej sprzedających się zabawek wszech czasów, a tym samym jedną z najważniejszych marek dla firmy Mattel, która w 2014 roku odnotowała 1,3 miliarda dolarów sprzedaży z lalki.Barbie przypisuje się inspirowanie młodych dziewcząt do rozwoju zawodowego.

W sklepach znajdziemy lalki Barbie, które zajmują się różnymi profesjami. Lalka weterynarz, astronautka, podróżniczka czy prezydent Stanów Zjednoczonych… Każdy znajdzie coś dla siebie. Szacuje się, że lalka Barbie miała ponad 160 karier zawodowych. 

Można by pomyśleć, że Barbie to tylko  zwykła zabawka, ale tak naprawdę jest ona amerykańską ikoną kultury. Barbie istnieje od prawie 60 lat i wciąż jest popularna w Stanach Zjednoczonych, a także w wielu innych krajach.

Lalki Barbie kolekcjonują nie tylko małe dziewczynki. Laki z limitowanych serii potrafią kosztować małą fortunę. Ogromną popularnością cieszą się te inspirowane ikonami pop kultury, na przykład Księżną Dianą, Fridą Kahlo czy Królową Elżbietą II.